Bezpieczna ciąża i zdrowe dziecko – czego unikać w ciąży?

Bezpieczna ciąża i zdrowe dziecko – czego unikać w ciąży?

Kompletowanie wyprawki, urządzanie pokoju dziecka, a w końcu pierwszy uśmiech, pierwsze kroki i słowa… O tych magicznych chwilach marzy każda przyszła mama. Na czym jednak najbardziej zależy kobiecie po ujrzeniu pozytywnego testu ciążowego? Na bezpiecznym przebiegu ciąży i urodzeniu zdrowego dziecka. Czego unikać, by ciąża zakończyła się pomyślnie?

Bezpieczna ciąża – Nie dla używek

Jeśli przyszła mama nie zrezygnowała używek przed ciążą, pozytywny test ciążowy to ostateczny moment na pożegnanie papierosów, alkoholu i narkotyków. Uzależnienia te zagrażają zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Pamiętajmy, że również bierne palenie szkodzi dziecku! Nie zapominajmy też o innych używkach, takich jak kawa i herbata. W ciąży warto ograniczyć spożywanie kofeiny oraz teiny.

Bezpieczna ciąża – Wysiłek w ciąży

Wokół aktywności fizycznej kobiet ciężarnych narosło wiele mitów. Czy przyszła mama nie może wieszać firanek i uprawiać sportu? I tak, i nie. Zależy to od przebiegu ciąży. W przypadku ciąży wysokiego ryzyka np. przy odklejaniu się łożyska lub niewydolności szyjki macicy, wszelki wysiłek jest absolutnie niewskazany. W zdrowej ciąży nie rezygnujmy z aktywności, w końcu sport to zdrowie. Jednak ten stan wymaga szczególnej troski – przyszła mama nie powinna się przemęczać i dźwigać ciężarów. Najlepiej wybrać łagodniejsze formy aktywności: spacery, jogę czy ćwiczenia relaksacyjne.

Czego unikać w ciąży – czego nie jeść?

Dieta w ciąży to też szeroko dyskutowana kwestia. Przyszłe mamy co rusz spotykają się z zakazami żywieniowymi, np. odnośnie kapusty czy grzybów. Porady te zwykle mijają się z prawdą. Kobiety w ciąży nie muszą znacząco ograniczać diety, choć niektóre produkty mogą wywoływać nieprzyjemności: zgagę czy wzdęcia. Unikajmy niepasteryzowanych serów oraz surowych ryb, mięsa i jajek, gdyż grozi to zakażeniem listeriozą, toksoplazmozą lub salmonellą. Lista produktów niewskazanych wydłuża się w przypadku chorób, np. cukrzycy ciężarnych i cholestazy. Każda ciężarna powinna też unikać wysoko przetworzonej żywności.

Czego unikać w ciąży – na co jeszcze uważać?

Dobre nawyki, zdrowa dieta i odpoczynek… O czym jeszcze powinna pamiętać przyszła mama? Kobieta w ciąży powinna unikać kontaktu z chemikaliami, zwłaszcza ciężkimi metalami: rtęcią i ołowiem. Niewskazane są niektóre zabiegi kosmetyczne wykorzystujące laser, fale ultradźwiękowe czy impulsy elektryczne. Zrezygnujmy z gorących kąpieli i wielogodzinnych sesji w saunie, gdyż może to doprowadzić do czynności skurczowej i niebezpiecznego przegrzania organizmu. To samo dotyczy przesiadywania na słońcu. Kategorycznie zabrania się korzystania z solarium. Należy też ograniczyć stres. Nie dajmy się jednak zwariować, mity o unikaniu basenu czy niefarbowaniu włosów można włożyć między bajki, a niektóre, np. o niezapinaniu pasów w samochodzie, są wręcz niebezpieczne. Wszelkie wątpliwości konsultujmy z lekarzem zajmującym się prowadzeniem ciąży.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?