Jak uczyć dzieci języka obcego?

Jak uczyć dzieci języka obcego?

Uczenie małych dzieci wymaga dużych pokładów cierpliwości, kreatywności i oczywiście wiedzy. Znajomość obcego języka w obecnych czasach wydaje się już praktycznie niezbędna, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, dlatego warto pomyśleć o jego nauce od najmłodszych lat. Coraz częściej wymaga się np. od pracowników, aby posługiwali się dwoma językami obcymi. Kiedy nasze dzieci wejdą na rynek pracy, z pewnością sytuacja będzie wyglądała jeszcze inaczej, ale jedno jest pewne: nauka obcego języka na pewno nie pójdzie na marne, tym bardziej że bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Umiejętność posługiwania się innym językiem niż język ojczysty może również zaowocować w wartościowe znajomości międzynarodowe oraz ułatwić zwiedzanie świata. Naukę warto zacząć, będąc jeszcze dzieckiem, ponieważ to jest ten czas, kiedy najszybciej przyswajamy wiedzę, a uczenie się nie wymaga dużego wysiłku.

Komunikaty w obcych języku

Ucząc dzieci języka obcego, warto jak najwięcej komunikatów wydawać w tymże języku. Najlepiej jest umożliwić dziecku słuchanie całych zdań i wypowiedzi, a nie tylko uczyć pojedynczych słów. To pozwoli maluchowi odróżnić język obcy od języka ojczystego. Przykładowo możemy do dziecka mówić w języku obcym przez 2 godziny dziennie, a jeszcze lepiej, jeżeli malec skojarzy naukę z zabawą. Doskonałym pomysłem jest zaplanowanie np. pieczenia ciasteczek, podczas którego przez cały czas będziemy mówić do dziecka w obcym języku. Za każdym razem, przekazując jakiś komunikat,  warto od razu odpowiadać o tym, co robimy, możemy również wskazywać dany produkt lub pokazywać czynność. Zadawajmy dziecku proste pytania, powtarzajmy niektóre zwroty, aby lepiej zrozumiało i utrwalało nowo poznane słówka. Swoje wypowiedzi możemy podkreślać właściwą intonacją, mimiką, gestem, aby komunikat był jeszcze lepiej zrozumiały.

Różne techniki nauki przez zabawę

Różne techniki nauki języka przez zabawę

Oglądanie bajek w obcym języku na pewno pomoże dziecku w późniejszej nauce, nawet jeżeli na początku niewiele będzie z nich rozumiało. Warto zakupić różne książki z obrazkami, gdzie będziemy mogli wskazywać palcem dane przedmioty i w ten sposób uczyć malucha słownictwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu tworzyć historie na podstawie ilustracji z książeczek. Odgrywanie scenek przy pomocy maskotek również przyspieszy przyswajanie wiedzy, a także będzie świetną rozrywką dla naszego dziecka. Kiedy dziecko naukę będzie kojarzyło z zabawą, chętnie będzie chciało zdobywać nową wiedzę, a efekty pojawią się szybko. Na początku nauki angielskiego idealnie sprawdzą się takie kreskówki, jak np. „Peppa Pig”, „World girl” czy „Postcards from Buster”. W przypadku języka hiszpańskiego możemy zacząć od włączania dzieciom takich bajek, jak np. „El gato con botas”, „El viejo Árbol”. Z pewnością w każdym języku można znaleźć bajki dla najmłodszych, które wspomogą naukę języka obcego.

Dzieci, które uczą się języków obcych, w przyszłości są bardziej kreatywne, lepiej rozwiązują problemy oraz łatwiej pojmują abstrakcyjne pojęcia. A co lepsze, nauka obcego języka sprawia, że maluch łatwiej przyswaja język ojczysty. Taka wiedza z pewnością zaowocuje w szkole, kiedy dziecko będzie się wyróżniało tymi umiejętnościami. A więc nie ma na co czekać – zacznij uczyć dziecko języka obcego, chociaż od oglądania wieczorynki w innym języku. Efekty przyjdą bardzo szybko, a dziecko będzie miało łatwiejszy start w dorosłe życie, będąc w posiadaniu niezbędnych umiejętności.

Inspiracja: 123way.pl – szkoła językowa dla dzieci

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?