Alergia pokarmowa u niemowląt i dzieci

Alergia pokarmowa u niemowląt i dzieci

Coraz częściej rodzice małych dzieci zgłaszają się do lekarzy pediatrów, ponieważ podejrzewają u swoich dzieci alergię pokarmową. Na czym polega ta choroba? Jak się ją leczy i jak rozpoznaje? Czy jest bardzo niebezpieczna?

Coraz częściej rodzice małych dzieci zgłaszają się do lekarzy pediatrów, ponieważ podejrzewają u swoich dzieci alergię pokarmową. Na czym polega ta choroba? Jak się ją leczy i jak rozpoznaje? Czy jest bardzo niebezpieczna?

Ogólnie trzeba przyjąć, że każda alergia jest niebezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego. Jest to związane przede wszystkim z tym, że istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia tzw. silnej reakcji alergicznej, co stwarza zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia dziecka.

Na szczęście w przypadku dobrze rozpoznanej i odpowiednio leczonej alergii pokarmowej zazwyczaj nie dochodzi do takich sytuacji.

Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt

Istotą alergii pokarmowej jest nadwrażliwość organizmu na pewne składniki pożywienia, które są przez niego traktowane jak alergen. W wyniku kontaktu z nimi dochodzi do powstania różnych reakcji alergicznych, zarówno ze strony układu pokarmowego (np. biegunki, bóle brzucha), jak i skóry (wypryski skórne). Czasami pojawia się także kichanie i katar.

Alergia pokarmowa – jak leczyć?

Głównym sposobem leczenia alergii pokarmowej jest przede wszystkim rozpoznanie składnika, który wywołuje taką reakcję, a następnie unikanie go w diecie, czyli stosowanie diety eliminacyjnej.

Najpopularniejsze alergeny diagnozowane w alergii pokarmowej to: orzechy, białka mleka krowiego, czekolada, truskawki, cytrusy, miód.

Warto wiedzieć, że w przypadku dzieci karmionych piersią, to matka musi wyłączyć ze swojego codziennego menu składniki, które uczulają malucha. Natomiast niemowlaki karmione mlekiem modyfikowanym i na przykład uczulone na białko muszą mieć podawane specjalne mleko dla dzieci z alergią.

Szybkie postawienie właściwego rozpoznania i podjęcie odpowiedniego leczenia jest bardzo ważne, szczególnie u najmłodszych dzieci. Niemowlaki cierpiące na nieleczoną alergię są zazwyczaj bardzo rozdrażnione, płaczliwe i mają kłopoty ze snem, co nie ułatwia ich prawidłowego rozwoju. Na szczęście w dzisiejszych czasach lekarzom udaje się postawić szybkie i właściwe diagnozy, ponieważ alergie pokarmowe są coraz częściej spotykanym problemem.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Właśnie odkrywamy nowe miejsca dla dzieci do naszej bazy, ale skrobnij maila, a odpowiemy możliwie najszybciej :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?