Zabawki w życiu dziecka

Zabawki w życiu dziecka

Pierwsze lata życia dziecka wypełnione są przede wszystkim zabawą. Dlatego zabawki pełnią bardzo ważną rolę w życiu malucha, ponieważ uczą go świata i rozwijają zmysły. Jednak aby zabawka dobrze spełniała swoją rolę, musi być przystosowana do wieku dziecka i posiadać określone walory edukacyjne. Wybór odpowiednich zabawek jest bardzo ważny, ponieważ dziecko w swojej ciekawskiej naturze będzie się bawiło wszystkim, co mu wpadnie w ręce.

Cechy zabawek edukacyjnych dla dzieci

Zabawka edukacyjna powinna posiadać cechy, które mają pozytywny wpływ na rozwijające się zmysły dziecka. Im dziecko jest starsze, tym zabawka powinna być bardziej skomplikowana, by mogło rozwijać wyobraźnię i kreatywność podczas zabawy. Dlatego zabawkę należy dostosować do wieku dziecka i obserwować, jaki robi z niej użytek. Jakie cechy powinna mieć dobra zabawka? Powinna rozwijać zmysły, pobudzać do aktywności, rozwijać sprawność ruchową, motywować do działania i zachęcać do współdziałania i dzielenia się. Dlatego kupując zabawki warto zwrócić uwagę na powyższe cechy i wybrać sklep, w którym są one opatrzone certyfikatem bezpieczeństwa. W Łodzi takim sklepem mogą być Esy Floresy https://esyfloresystore.pl/ , gdzie można znaleźć zabawki przyjazne dzieciom i pozytywnie wpływające na rozwijające się zmysły. Przy wyborze zabawek należy kierować się także różnorodnością. Nie jest dobrym pomysłem kupowanie dziewczynce kilku podobnych lalek, ponieważ nie rozwija to jej wyobraźni i nie inspiruje do wymyślania nowych zabaw. Można natomiast dokupywać różne akcesoria dla lalki, dzięki czemu przybędzie nowych pomysłów na zabawę. Nie bez znaczenia jest także estetyka zabawki. Gust dziecka jest widoczny już od najmłodszych lat i najchętniej bawi się ono tymi zabawkami, które są atrakcyjne wizualnie.

Rola zabawy w życiu dziecka

Zabawa jest jedną z podstawowych potrzeb dziecka. Wymienia się ją obok potrzeby miłości, bezpieczeństwa i potrzeb fizjologicznych. Aby zabawa dobrze spełniała swoją rolę w życiu malucha, powinna być spontaniczna, odkrywcza, wolna od rywalizacji, radosna, pozbawiona pośpiechu, relaksująca i wspomagająca rozwój bawiącego się dziecka. Choć nie zawsze te wszystkie warunki mogą zostać spełnione, warto się o to postarać, ponieważ zabawa pełni wiele ważnych funkcji w życiu dziecka. Jedną z nich jest funkcja społeczno-wychowawcza. Podczas zabawy z innymi dziećmi dziecko uczy się przestrzegania zasad oraz wchodzenia w różne role społeczne, co z kolei uczy współpracy i współdziałania w grupie. W przypadku dzieci niepełnosprawnych zabawa pełni bardzo ważną rolę terapeutyczną, ponieważ pozwala na usprawnienie psychoruchowe, intelektualne i społeczne. Poza tym zabawa rozwija wyobraźnię i kształci, a wiedza zdobyta w dzieciństwie podczas zabawy, wpływa na życie człowieka w dorosłości. Dlatego to bardzo ważne, aby zapewnić dziecku czas poświęcony zabawie i stworzyć ku niej jak najlepsze warunki. A tymi warunkami powinny być odpowiednie zabawki, spokój i bezpieczeństwo.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?