Jesienne zabawy z dziećmi

Jesienne zabawy z dziećmi

W czasie deszczu dzieci się nudzą – śpiewał Kabaret Starszych Panów. I choć jesień to czas zmiennej pogody, jesiennych deszczy i chłodnych poranków, to ma też swoje dobre strony: wielobarwne liście, spadające z drzew kasztany i piękno zmieniającej się natury. No i spacery podczas słonecznych, jesiennych dni.

Jesień dla dzieci

Gdy jesienią zdarzy się słoneczny, w miarę ciepły dzień, warto wybrać się z dziećmi na spacer do parku czy lasu i zebrać to, co oferuje nam natura. Skarby znalezione w parku można potem wykorzystać, jako materiały plastyczne w domu podczas deszczowych dni. Poniżej garść porad dotyczących jesiennych zabaw z dziećmi.

Kasztany – nasz naturalny, jesienny sprzymierzeniec

Wprost nieograniczona ilość pomysłów dotyczy kasztanów i żołędzi, które we wrześniu zaczynają spadać z drzew. Na pewno każdy kiedyś w przedszkolu czy w szkole tworzył całe armie ludzików wykonanych z kasztanów. Do stworzenia kasztanowej armii rycerzy, poza naturalnymi składnikami potrzebne są zapałki lub wykałaczki, cyrkiel, klej i plastelina. W przypadku użycia zapałek rodzice i opiekunowie dzieci w placówkach szkolnych i przedszkolnych powinni pamiętać o usunięciu końcówki z siarki.

Zadaniem dzieci będzie odpowiednie dobranie kasztanów pod względem rozmiaru i kształtu, tak by stworzyć z nich ludziki. Mogą to być żołnierzyki, które posłużą chłopcom do prowadzenia regularnych bitew, lub swego rodzaju lalki wykorzystywane przez dziewczynki do zabaw z domem dla lalek. Wykonane z kasztanów postaci można wykorzystać też do stworzenia przedstawień.

Z kasztanów można też zrobić zwierzaki. To kolejny pomysł na rozbudzenie kreatywności u dzieci. Do tego zadania potrzebna jest dodatkowo plastelina, modelina oraz druciki czy nić. W ten sposób dzieci z łatwością mogą zrobić węża poprzez przewleczenie przez kasztany nici. Z plasteliny czy modeliny tworzymy oczy i przymocowujemy do pierwszego kasztana. Dalsza część tworzenia węża zależy od dzieci, gdyż mają one tutaj pełną dowolność. Od węża jest bardzo prosta droga do stonogi. Wystarczy, że do poszczególnych kasztanów przymocujemy zapałki, druciki lub wykałaczki. Dzięki swojej kreatywności dzieci mogą stworzyć całe ZOO.

Jesienne liście

Pożółkłe, jesienne liście również są dobrą inspiracją dla naszych pociech. Pierwszą propozycją może być zielnik. Potrzebny do tego będzie duży zeszyt, w którym dziecko będzie wklejać i suszyć kolorowe liście. Rozwija to nie tylko kreatywność, ale również wiedzę dziecka. Wiedza na temat tego, jakie liście mają poszczególne drzewa może im się przydać w szkole i w późniejszym życiu.

Jesiennymi liśćmi można też na jakiś czas przyozdobić pokój dziecka. Na kartce papieru można przykleić na przykład liście lipy, z których w łatwy sposób można wykonać kurę i jej małe pisklęta. Duży lipowy liść z łodyżką podniesioną do góry to matka piskląt, natomiast z mniejszych listków można wykonać pisklaki. Ich łapki powstaną poprzez odpowiednie ułożenie łodyżek. Kreatywność dzieci pozwoli na pewno na wykonanie innych zwierzaków. Najładniejsze prace można przymocować do kartki, oprawić antyramą i powiesić w domu.

Wszystko o lesie

Jesień to znakomity czas, żeby dowiedzieć się czegoś o naturze. Znalezione w parku czy lesie naturalne materiały mogą posłużyć do budowy makiety lasu. Dziecko może użyć, mchu, gałązek i modrzewia. Szyszki, kasztany i żołędzie mogą posłużyć do wykonania zwierzątek i innych postaci. Stworzona w ten sposób makieta może służyć jako materiał naukowy dla dziecka i jako ozdoba.

Inspiracje są wokół nas

Choć jako rodzice na pewno jesteście zabiegani i nie macie czasu ciągle organizować czasu swoim pociechom to warto rozejrzeć się wokół. Wszędzie czają się inspiracje do zadań i zabaw dla dzieci, które nie tylko pozwolą im się nie nudzić, ale też rozwinąć i czegoś nauczyć. Wiele z tych inspiracji to świetna okazja, by wspólnie spędzić czas.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?