Szkoła rodzenia – czy warto do niej chodzić?

Szkoła rodzenia – czy warto do niej chodzić?

Bez względu na to ile przeczytacie na temat ciąży i wychowania dziecka, czy też ile wysłuchacie porad mamy, babci, znajomych to należy stwierdzić, że ciąża i późniejsze opiekowanie się dzieckiem to spore wyzwanie. Nie mamy zamiaru tu nikogo zniechęcać, ale taka jest prawda. Jeśli ktoś myślał, że rodzicielstwo to bułka z masłem, to się mylił. Jedną z metod przygotowania się do tego etapu życia jest uczęszczanie do szkoły rodzenia. Czy warto poświęcać na to czas?

Zwolennicy i przeciwnicy

Szkoły rodzenia mają swoich zagorzałych zwolenników i zaciętych przeciwników. Zapewne część poglądów wynika z niewiedzy i przyzwyczajenia do metod, które były przekazywane z matki na córkę lub z ojca na syna. Jedno jest pewne. Warto rozważyć taką możliwość. Może zajęcia nauczą was czegoś nowego i pozwolą lepiej radzić sobie z rodzicielskimi wyzwaniami?

Co daje szkoła rodzenia?

Przede wszystkim warto napisać, że zajęcia w szkole rodzenia dają szansę zdobycia i usystematyzowania informacji od lekarzy, położnych, psychologów i innych specjalistów, którzy na co dzień pomagają młodym parom i przyszłym rodzicom. Zajęcia w szkole rodzenia mają też swój wymiar praktyczny. Chodząc na nie, możecie zapoznać się w praktycznymi sposobami radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Zajęcia obejmują teorię i praktykę, w której mieszczą się również ćwiczenia fizyczne pozwalające się przygotować do porodu. To również znakomita okazja dla obojga przyszłych rodziców. Wspólne chodzenie na zajęcia na pewno was zbliży i pozwoli zrozumieć, że dziecko to wasza wspólna sprawa. Chodzenie we dwójkę bardzo ułatwia uczestniczenie w zajęciach. Nie bez powodu mówi się, że w grupie jest zawsze raźniej.

Z kim mamy do czynienia w szkołach rodzenia?

Zajęcia w szkołach rodzenia prowadzone są bardzo często przez lekarzy, położne, psychologów i innych specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu młodych par do porodu i późniejszego rodzicielstwa. To, z kim mamy do czynienia w szkole rodzenia zależy od tego czy wybierzemy tę przy szpitalu, w którym odbędzie się poród, czy też nie.

Szkoła rodzenia przy szpitalu, w którym odbędzie się poród ma wiele zalet. Przede wszystkim przyszła matka zapozna się z personelem szpitalnym, z którym będzie miała do czynienia w momencie porodu. To uczyni poród znacznie łatwiejszym, niż w przypadku, gdy mamy do czynienia z zupełnie innymi osobami. Personel również ma okazję poznać ciebie, w związku z czym na pewno łatwiej będzie wam się komunikować ze sobą.

A może prywatna szkoła rodzenia?

Jeśli zajęcia w szpitalu, w którym masz zamiar rodzić, nie przekonują cię, to możesz rozważyć prywatną szkołę rodzenia. Prywatne szkoły rodzenia mają niejednokrotnie ciekawszą ofertę, ponieważ są zakładane i prowadzone przez osoby, dla których jest to pasją. Zaletą tego rodzaju szkoleń jest indywidualny, wręcz domowy charakter. W przypadku przyszpitalnych szkół rodzenia możliwe są większe grupy, a przez to prowadzący może poświęcić wam mniej uwagi. Wszystko jest kwestią indywidualnego przypadku. Wadą prywatnych szkół rodzenia na pewno jest ich cena, niejednokrotnie wyższa niż w przyszpitalnych kursach.

Jakie płyną z tego korzyści?

Szkoła rodzenia daje podstawy teoretyczne i praktyczne nie tylko przed porodem, ale też przed przyszłym rodzicielstwem. To także doskonała okazja do zbliżenia między obojgiem partnerów. Szkoła rodzenia jest pierwszym wspólnym wysiłkiem, swego rodzaju próbą generalną przed przestawieniem jakim jest wychowywanie dziecka. Ponadto samo uczęszczanie do szkoły rodzenia ma służyć lepszemu zajmowaniu się dzieckiem, które będzie przecież najważniejsze. Mężczyźni mają okazję wspierać swoje partnerki w ich trudnych chwilach i przekonać się jak ważna będzie rola ojca w rodzinie, którą będą tworzyć.

A jeśli nie mogę chodzić do szkoły rodzenia?

Bez względu na przyczynę, dla której nie chcesz lub nie możesz uczęszczać do szkoły rodzenia, warto w jakiś sposób przygotować się do narodzin dziecka. Można to zrobić poprzez zaproszenie położnej czy lekarza do domu lub spotkanie ze znajomymi, którzy  mieli w tej kwestii własne doświadczenia. Bez względu na to, jaką drogę wspólnie obierzecie, najważniejsze są ćwiczenia i chęć ulepszania swoich umiejętności i chęć pogłębiania wiedzy.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?