Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy we wnętrzu zęba tworzy się stan zapalny miazgi. Manifestuje się to szeregiem uporczywych dolegliwości, zwłaszcza bólem o dużym natężeniu i znaczną nadwrażliwością zęba na zmianę temperatur. Leczenie kanałowe przeprowadza się często pod mikroskopem, ponieważ umożliwia on dokładne opracowanie kanałów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Zębów wymagających leczenia kanałowego nie sposób bagatelizować, ponieważ taki stan manifestuje się szeregiem dokuczliwych objawów. Najczęściej jest to ból o bardzo dużym natężeniu i nasilający się obrzęk, który uniemożliwia wykonanie codziennych czynności. Stan zapalny miazgi powoduje, że ząb jest wrażliwy na zmiany temperatur, więc pacjent ma trudności ze spożywaniem pokarmów.

Leczeniem kanałowym zajmuje się stomatolog endodonta. Jego zadaniem jest rozpoznawanie i leczenie stanów zapalnych miazgi zęba, co wiąże się z nieodwracalnym ich usunięciem i wypełnieniem kanałów przy pomocy odpowiedniego materiału. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, ponieważ jest bolesne.

Kiedyś placówki stomatologiczne były skromnie wyposażone. Obecnie część z nich posiada urządzenia, które ułatwiają pracę dentystom np. mikroskop, dzięki któremu można dokładnie obejrzeć wnętrze zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadza się je w uzasadnionych przypadkach. Pozwala na drobiazgowe opracowanie kanału w powiększeniu i daje większe szanse na powodzenie terapii.

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo droższe, niż klasyczne zabiegi endodontyczne, ale umożliwia dokładną ocenę wnętrza chorego zęba. Dzięki powiększeniu stomatolog ma szansę na drobiazgowe obejrzenie kanałów i precyzyjne usunięcie z nich miazgi. Nie są to jednak jedyne zalety takiej formy leczenia. Opracowywanie tym sposobem kanałów skraca znacznie czas trwania terapii bez obaw o szczelność wypełnienia. Tym samym zmniejsza się ryzyko ponownej infekcji.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu przeprowadza się w uzasadnionych przypadkach, najczęściej:

  • gdy zęby pacjenta są po urazie, który uniemożliwia dokładne opracowanie kanałów;
  • gdy lokalizacja kanałów jest niemożliwa z powodu ich krętego ułożenia;
  • przy uszkodzeniach dna komory zęba;
  • gdy kanały pacjenta są niedostatecznie rozwinięte, co utrudnia usunięcie z nich miazgi;
  • gdy w zębie pozostawiono narzędzie stomatologiczne, które należy wyjąć.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nierzadko umożliwia opracowanie i wypełnienie kanałów w ciągu jednej wizyty. Do uszczelnienia oczyszczonego zęba wykorzystuje się gutaperkę – substancję pochodzenia naturalnego, która ma właściwości podobne do masy kauczukowej. Po starannym wypełnieniu kanałów ząb należy odbudować.

Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem waha się od 300 do 1000 złotych. Ostateczna cena zależy od ilości wypełnianych kanałów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?