Dlaczego warto sięgać po zabawki interaktywne?

Dlaczego warto sięgać po zabawki interaktywne?

Każde dziecko uwielbia się bawić. Zazwyczaj też mają swoje ulubione. Dla niektórych będą to pluszowe maskotki, dla innych lalki lub figurki, jeszcze inne wybiorą klocki i samochodziki. Wiele z tych zabawek jest jednak w gruncie rzeczy dość prosta, tymczasem warto zainteresować się ich interaktywnymi wersjami.

Prostota a interaktywność

Część rodziców bardzo ceni w zabawkach dla dzieci ich prostotę. Chociażby dlatego, ze w czasach, gdy coraz młodsze dzieci zaczynają być nadmiernie przywiązane do elektroniki, wiele rodzin stara się uczyć maluchów, że da się czerpać radość ze zwykłych rzeczy. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, iż wiele zabawek interaktywnych to coś znacznie więcej,. Niż tylko „figurka wydająca dźwięki”. Spora część z nich była projektowana z myślą o wsparciu dla rozwoju dziecka i warto pomyśleć o nich właśnie pod tym kątem (oczywiście wybierając takie, a nie inne zabawki).

Zabawki interaktywne dla najmłodszych

Co ciekawe, istnieje stereotyp, że ten rodzaj zabawek jest odpowiedni dopiero od określonego wieku. Tymczasem wszystko zależy od tego, czemu dokładnie nadano funkcje multimedialne (no i oczywiście jakie). W praktyce istnieją zabawki interaktywne, dla dwulatka, trzylatka, ale też dla dzieci zarówno starszych, jak i młodszych (z niemowlętami włącznie).

Wśród zabawek tego typu można spotkać maty edukacyjne, stoliczki z dodatkowymi funkcjami, ale też grzechotki i karuzele do łóżeczka, które po trąceniu ich wydają określone dźwięki lub… uruchamiają projektor. Szczególnie popularne bywają natomiast pluszaki, czyli te zabawki, które dzieci uwielbiają szczególnie mocno, a które dzięki funkcjom interaktywnym mogą odtwarzać różne zdania, gdy naciśnie się je w określonych punktach.

Wartość edukacyjna

Często zdarza się, że twórcy zabawek interaktywnych wyposażają je także w funkcje edukacyjne. Ba, można wręcz powiedzieć, że te dwie kwestie doskonale pomiędzy sobą współgrają, a multimedialność daje tu mnóstwo dodatkowych możliwości. W efekcie tego powstają zabawki, które pomagają przyswajać nowe informacje i umiejętności. Często zresztą jest to najłatwiejszy sposób, żeby faktycznie zainteresować dziecko nauką czegoś nowego. A możliwości jest naprawdę sporo.

Pobudzanie ciekawości

Choć o tym mówi się stosunkowo rzadko, zabawki interaktywne sprawdzają się również dzięki temu, ze doskonale pobudzają u dzieci ciekawość świata. Co więcej, dzięki funkcjom muzycznym łatwo odwracać uwagę małego dziecka, gdy z jakiegoś powodu jest podenerwowane. Z kolei możliwość uruchamiania różnych dźwięków lub różnych sekwencji światełek, można zachęcać maleństwo do samodzielnego eksperymentowania z odkrywaniem nowych funkcji zabawki multimedialnej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?