Ciąża miesiąc po miesiącu – III trymestr

Ciąża miesiąc po miesiącu - III trymestr

Jeśli jeszcze nie rozmawiałaś ze swoim maluszkiem, czas zacząć to robić, gdyż potrafi on już rozpoznać Twój głos. Mniej się wierci i ustawia w macicy główką do dołu. Wszystkie narządy są już wykształcone, a dziecko bardzo szybko rośnie i przybiera na wadze. Zmienia się Twoja sylwetka i szybciej się męczysz. Zaczynasz odczuwać pierwsze skurcze, które są oznaką zbliżającego się porodu. Powinnaś dużo odpoczywać i myśleć o tym, że już niedługo będziesz tulić w ramionach swoje nowo narodzone maleństwo.

Siódmy miesiąc ciąży

Jak się rozwija dziecko?

Płuca są już przystosowane do wdychania i wydychania powietrza. Głowa staje się coraz bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Narządy wewnętrzne stale rosną. Ze skóry znika meszek.
Włosy na głowie są już dość gęste i ciągle ich przybywa. Rosną też paznokcie u nóg. Szpik kostny zaczyna produkować czerwone krwinki (wcześniej robiła to wątroba). Zmysł smaku jest już na tyle rozwinięty, że maleństwo potrafi odróżnić smak kwaśny od słodkiego. Dziecko rozpoznaje Twój głos, dlatego jak najczęściej powinnaś do niego przemawiać. Szybko przybiera na wadze i przyjmuje w macicy pozycję główką w dół, która ułatwi mu przyjście na świat.
Jest mu coraz ciaśniej w Twoim brzuchu, dlatego jego ruchy ograniczają się do silnych kopnięć. Pod koniec 7. miesiąca ciąży dziecko mierzy około 40 cm i waży około 1700 g.

Co się dzieje z Tobą?

Powiększająca się macica wymusza zmianę środka ciężkości Twojego ciała, co powoduje nasilenie się bólów w dolnej części pleców, a także uciska na przeponę – efekt jest taki, że coraz trudniej jest Ci oddychać.
Możesz odczuwać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do trudów porodu. Zwykle są one bezbolesne. Nadal dokuczają Ci zaparcia. Obrzęki pojawiają się już nie tylko na stopach i dłoniach, ale też na twarzy.
Ucisk żył doprowadzających krew z nóg do serca przyczynia się do powstawania żylaków podudzi. Może wystąpić niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza. Coraz wolniej się poruszasz, więcej wypoczywasz i bardziej koncentrujesz się na sobie.

Nasze rady

Jeśli nie chcesz dopuścić do powstania żylaków, noś wygodne buty, masuj nogi, nie przegrzewaj ich. Unikaj długiego stania i siedzenia. Noś antyżylakowe rajstopy lub podkolanówki – pobudzają krążenie krwi i masują mięśnie nóg. Podczas leżenia trzymaj nogi powyżej tułowia.
Aby pozbyć się obrzęków ogranicz nieco spożywanie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie (zastąp ją świeżymi ziołami). Często spaceruj, bierz chłodny prysznic, stosuj żele usuwające zmęczenie nóg, dużo pij, gdyż wspomaga to wydalanie płynów z organizmu. Noś luźną odzież i wygodne buty.
Jeśli masz niedokrwistość, czyli anemię, przyjmuj preparaty żelaza, ale najpierw skonsultuj tę decyzję z Twoim lekarzem.

Ósmy miesiąc ciąży

Jak się rozwija dziecko?

Narządy wewnętrzne nadal intensywnie się rozwijają. Dziecko ma już dużą szansę na przeżycie, jeśli się zbyt wcześnie urodzi. Funkcjonują jego wszystkie zmysły. Skóra staje się różowa i gromadzi się pod nią coraz więcej tłuszczu.
Dziecko tworzy własny układ odpornościowy. Powstaje tęczówka. Jest niebieska, bez względu na to, jaki kolor oczu maluszek będzie miał w przyszłości. Włosy na głowie gęstnieją. Szybki rozwój mózgu sprawia, że główka znacznie się powiększa.
W tym okresie dziecku jest już bardzo ciasno w brzuchu, więc coraz rzadziej porusza rączkami i nóżkami. Pod koniec 8. miesiąca ciąży maleństwo mierzy około 45 cm i waży około 2500 g.

Co się dzieje z Tobą?

Macica znajduje się już bardzo wysoko – około 12 cm powyżej pępka i cały czas się powiększa. Na skutek przesuwania się dziecka ku jej dołowi odczuwasz mrowienie i ucisk w dolnej części tułowia oraz ból nóg i pachwin, bo dziecko naciska na więzadła i nerwy.
Z tego samego powodu łatwiej jest Ci oddychać. Brzuch wysuwa się do przodu i unosi się ku górze. Piersi i brodawki sutkowe stają się coraz większe. Wycieka z nich siara. Ważysz około 9-11 kg więcej niż przed ciążą i stale przybierasz na wadze. Coraz więcej trudności sprawia Ci poruszanie się i niewygodnie jest Ci spać. Możesz już czuć się zmęczona.

Nasze porady

Zacznij nosić wkładki laktacyjne. Dzięki nim sącząca się z piersi siara nie pobrudzi biustonosza ani ubrania, a Ty będziesz się czuła komfortowo.
Jeśli nadal pracujesz pomyśl o odpoczynku.
Zanim położysz się spać przewietrz mieszkanie, wypij szklankę ciepłego mleka i zjedz coś lekkostrawnego. Na czas snu pod brzuch i między kolana włóż małe poduszki, lub śpij ze specjalną poduszką w kształcie półksiężyca.
Unikaj długiego siedzenia, stania i jazdy samochodem.

Dziewiąty miesiąc ciąży

Jak się rozwija dziecko?

Wszystkie narządy są już w pełni ukształtowane. Płuca produkują substancję, która zapobiegnie ich zapadnięciu się, gdy dziecko po raz pierwszy zaczerpnie powietrza. Ze skóry całkowicie znika meszek, a maź płodowa pozostaje jedynie w zgięciach łokci, pod pachami, pod kolanami i w pachwinach. W jelitach gromadzi się coraz więcej smółki. Dziecko wydali ją w ciągu kilku godzin po porodzie. Maleństwo może mieć opuchnięte sutki i genitalia, a na skórze wypryski i przebarwienia. Nadal rośnie i przybiera na wadze. Ma tak mało miejsca, że nie może już wymachiwać kończynami, tylko przetacza się z boku na bok. Pod koniec 9. miesiąca ciąży dziecko mierzy około 55 cm i waży około 3500 g.

Co się dzieje z Tobą?

Twój brzuch nieco się obniżył, bo dziecko wstawiło się już główką do kanału rodnego. Możesz odczuwać skurcze przedporodowe. Są nieregularne, niebolesne i mijają po kilkunastu minutach. Bardzo często biegasz do toalety, ponieważ Twój pęcherz moczowy jest teraz silnie uciskany. Dotkliwie dokucza Ci ból pleców. Jesteś nieco nerwowa i podniecona faktem, że wkrótce zobaczysz swoje maleństwo. Jednocześnie targają Tobą obawy o to, czy sprostasz nowym obowiązkom i poradzisz sobie w roli mamy. Pragniesz, by poród nastąpił jak najszybciej, gdyż jesteś już trochę zmęczona swoim odmiennym stanem.

Nasze porady

Aby zmniejszyć ból pleców siadaj na krzesłach z solidnym oparciem, a bolące miejsca rozgrzewaj termoforem. Jeśli musisz coś podnieść, nie pochylaj się, tylko zginaj nogi w kolanach.
Dużo odpoczywaj. Często przebywaj na świeżym powietrzu i relaksuj się, np. słuchając spokojnej muzyki.
Kup wyprawkę dla dziecka i spakuj wszystkie rzeczy, których będziesz potrzebować podczas pobytu w szpitalu.
Z pomocą bliskiej Ci osoby przygotuj dom na narodziny maleństwa.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?