Ciąża miesiąc po miesiącu – I trymestr ciąży

Ciąża miesiąc po miesiącu - I trymestr ciąży

Przed Tobą 40 tygodni ciąży. Każdy dzień jest wyjątkowy i przybliża do chwili, kiedy będziesz mogła już przytulić swojego maluszka. Sprawdź jak rozwija się Twoje dziecko i jak zmienia Twoje ciało oraz psychika w poszczególnych miesiącach ciąży.

Wprawdzie Twoja sylwetka nie zmieniła się jeszcze bardzo, to w Twoim brzuchu odbywa się prawdziwa rewolucja: serduszko maluszka już bije, a on zaczyna się poruszać i robić miny. Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko ma już 9 cm długości. Powinnaś dużo odpoczywać i dbać o dietę. Mdłości i senność, charakterystyczne dla pierwszego trymestru, szybko miną.

Pierwszy miesiąc ciąży

Jak się rozwija dziecko?

Do poczęcia zwykle dochodzi na przełomie 2. i 3. tygodnia cyklu. Wtedy uwolniona z jajnika komórka jajowa zostaje zapłodniona przez plemnik, w wyniku czego powstaje zygota. W zygocie następują kolejne podziały i tworzy się morula. Ta przekształca się w blastocystę i wędruje przez jajowód w kierunku macicy. Dociera do niej po około siedmiu dniach od momentu opuszczenia przez komórkę jajową jajnika. Następnie przywiera do ściany macicy za pomocą gąbczastych wypustek i zagnieżdża się w niej. Od tej pory zaczyna pobierać z niej tlen oraz substancje odżywcze. W kolejnych dniach tworzy się bańka wypełniona płynem, z której z czasem powstanie worek owodniowy. Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży powstaje zarodek, w którym tworzą się trzy grupy komórek. W przyszłości przekształcą się one odpowiednio w: mózg, układ nerwowy i skórę, układ pokarmowy i narządy wewnętrzne oraz szkielet i mięśnie. Teraz twoje maleństwo ma około 3 mm długości.

Co się dzieje z tobą?

Nie masz miesiączki, ale może pojawić się małe krwawienie lub plamienie z dróg rodnych w okresie, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy. Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży macica staje się bardziej miękka i przekrwiona, w wyniku czego zaczyna się nieznacznie powiększać. Zmienia się też nieco wygląd szyjki macicy. W tym okresie możesz mieć podwyższoną temperaturę ciała, parcie na pęcherz, nudności, czuć się obolała, senna i zmęczona. Mimo to nie przyjmuj żadnych leków. Twoje piersi stają się pełniejsze i bardziej tkliwe, a ich otoczka nieznacznie ciemnieje. Pod wpływem burzy hormonów zmienia się również twój nastrój. Jesteś bardziej rozkojarzona, czuła, łatwiej się wzruszasz, a zarazem częściej miewasz humory. Odczuwasz też troskę o dziecko, a jednocześnie lęk przed czekającymi cię zmianami.

Nasze rady

Zrób sobie test ciążowy, żeby upewnić się, że spodziewasz się dziecka, a potem jak najszybciej zgłoś się do ginekologa – zbada cię, założy ci kartę ciąży, zleci niezbędne badania i odpowie na wszystkie twoje pytania.
Codziennie łykaj 1 tabletkę kwasu foliowego – zapobiega on powstawaniu wad cewy nerwowej.
Zmień tryb życia. Zrezygnuj z nałogów, zdrowo się odżywiaj i dużo wypoczywaj.

Drugi miesiąc ciąży

Jak się rozwija dziecko?

Maleństwo w Twoim łonie przypomina już wygiętą w literę „C” krewetkę. Teraz rośnie wyjątkowo szybko. Kształtują się jego główne narządy wewnętrzne, m.in. mózg, płuca, oskrzela, żołądek, wątroba, nerki, serce.
Niektóre z nich zaczynają już funkcjonować, np. serce pompuje krew, wątroba wytwarza komórki krwi. Formują się też palce dłoni i stóp, ale nadal są połączone błonami, przez co przypominają płetwy.
Na cienkiej i przezroczystej jak pergamin skórze pojawiają się żyłki. Powstają też jajniki lub jądra, mięśnie, kręgosłup i żebra. Uszy przesuwają się ku górze głowy (jest stosunkowo duża, bo stanowi aż połowę długości ciała zarodka), a oczy ku przodowi – dotąd znajdowały się po jej bokach. Pod koniec 2. miesiąca ciąży dziecko mierzy około 3,5 cm i waży około 5 g.

Co się dzieje z Tobą?

Choć może jeszcze tego nie zauważyłaś, zaczęłaś przybierać na wadze, a Twój brzuch odrobinę się zaokrąglił. Twoje zewnętrzne narządy płciowe są nieco zsiniałe, a wejście do pochwy ma wielkość gęsiego jajka. Poziom hormonu ciążowego HCG jest teraz bardzo wysoki.
To właśnie dzięki niemu Twoja skóra jest bardziej gładka, a włosy mniej się przetłuszczają. Twoje piersi są nabrzmiałe i nadal powiększają się. Rosnąca macica zaczyna uciskać pęcherz, dlatego częściej niż zwykle biegasz do toalety.
Coraz bardziej też dokuczają Ci nudności (najczęściej pojawiają się rano), a w rezultacie brak apetytu. Poza tym jesteś wrażliwsza na zapachy. Miewasz tak duże wahania nastrojów, łatwo Cię zdenerwować, a nawet wyprowadzić z równowagi.

Nasze rady

Jeśli dokuczają Ci mdłości, wstawaj z łóżka dopiero klika minut po przebudzeniu, pogryzaj świeży imbir, pij wodę z sokiem z cytryny, Jedz posiłki często, ale w małych porcjach. Spożywaj produkty bogate w witaminę B6, takie jak banany, ryby, kasze oraz brokuły. Często przebywaj na świeżym powietrzu.
Pij co najmniej 2-3 litry płynów: niegazowanej wody mineralnej, soków owocowych i warzywnych. Gdy spodziewasz sie dziecka, Twój organizm potrzebuje ich znacznie więcej niż zwykle.

Trzeci miesiąc ciąży

Jak się rozwija dziecko?

W 10. tygodniu zarodek staje się płodem. Nabiera bardziej ludzkiego kształtu. Głowa nadal stanowi niemal połowę długości jego ciała. Dziecko oddaje już mocz (jest on wydalany przez łożysko do Twojej krwi), robi miny, otwiera usta i połyka wody płodowe.
Jego mięśnie coraz częściej kurczą się i rozkurczają, w wyniku czego się porusza, chociaż jeszcze tego nie czujesz. Zewnętrzne narządy płciowe są już wykształcone. Krew przepływa przez serce i pępowinę. W jamie brzusznej maluszka powstają jelita.
Na dłoniach pojawiają się linie papilarne i zawiązki paznokci. W 13. tygodniu maleństwo umie już ssać, poruszać rączkami, nóżkami i głową. Pod koniec 3. miesiąca ciąży dziecko mierzy około 9 cm i waży około 30 g.

Co się dzieje z Tobą?

Nieco przytyłaś, a Twój brzuch zaokrąglił się na tyle, że ubrania są ciasne w talii i biodrach. Nadal, choć znacznie rzadziej, masz nudności, czujesz się zmęczona i senna. Zaczynają dokuczać Ci zaparcia, bóle i zawroty głowy. Masz też zachcianki jedzeniowe.
Na nogach i brzuchu znajduje się mnóstwo prześwitujących przez skórę cienkich żyłek. To świadczy o tym, że układ krwionośny transportuje teraz więcej krwi. Jest Ci cieplej niż zwykle, bo masz zwiększoną przemianę materii.
Twój organizm odżywia przecież siebie i dziecko. Jesteś spokojniejsza niż na początku ciąży, ponieważ zdążyłaś już przyzwyczaić się do swojego odmiennego stanu i myśli, że będziesz miała dziecko.

Nasze rady

Gdy odczuwasz chęć zjedzenia niezdrowej przekąski, spróbuj zająć czymś swoją uwagę. Jeśli to nie pomoże, jedz ją bardzo powoli i w małych ilościach.
Rozejrzyj się za odzieżą ciążową, bo któregoś dnia po prostu może sie okazać, że nie mieścisz się w swoje rzeczy. Na początek kup sobie bawełniane spodnie i dwie bluzki odcinane i marszczone pod biustem. Przydadzą Ci się też wygodne buty na płaskiej podeszwie i luźniejsza bielizna.
Zacznij zapobiegać rozstępom. Skórę na piersiach, udach, biodrach i brzuchu smaruj specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży. Stosuj chłodny prysznic, dzięki temu skóra w tych miejscach będzie bardziej elastyczna, ukrwiona i nawilżona.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?