Chorwacja Dalmacja – 10 miejsc które musisz zobaczyć

Chorwacja Dalmacja - 10 miejsc które musisz zobaczyć

Wybierasz się do Chorwacji? Prawdopodobnie twoim celem jest Dalmacja, region położony nad ciepłym Morzem Adriatyckim. To tu możesz liczyć na piękne plaże, cudne widoki, wielowiekowe zabytki i oczywiście słońce. A co warto zobaczyć, będąc w Dalmacji?

1. Dubrownik

Dubrownik

Jeśli interesuje cię typowo turystyczna miejscowość, gdzie znajdziesz czystą plażę, elegancki i niedrogi hotel, wiele wartych zobaczenia zabytków i atrakcji dla turystów w chorwackiej Dalmacji, to musisz wybrać właśnie Dubrownik. Tu także posmakujesz chorwackiego nocnego życia. Koniecznie musisz zwiedzić Stare Miasto i dawne mury miejskie z licznymi basztami i bramami.

2. Wyspa Lokrum

Położona jest zaledwie kilkaset metrów od Dubrownika, możesz na nią dopłynąć wypożyczonym kajakiem. Legenda głosi, że jest to przeklęta wyspa i nie można na niej doczekać północy. Musisz się spieszyć, bo na wyspie jest co robić. Piękny ogród botaniczny, Fort Royal i ruiny klasztoru Benedyktynów skradną cały twój czas.

3. Plaża Pasjača

Położna nieco ponad 20 km od Dubrownika plaża Pasjača uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Chorwacji. Niestety postępująca erozja sprawia, że obszar plaży stale zmniejsza się. Aby dostać się na plażę trzeba zejść z wysokiego klifu, na szczęście możemy liczyć na przygotowaną i bezpieczną drogę. Widok na Adriatyk jest nieziemski, a sama plaża bardzo kameralna i romantyczna. Idealne miejsce na oświadczyny.

4. Korčula

Miasto zwane niekiedy „małym Dubrownikiem”. Jego największy urok polega właśnie na tym, że jest małe, ciche i dające wytchnienie. Urokliwą starówkę można zwiedzić wszerz i wzdłuż w zaledwie kilka godzin. Nie zabraknie czasu na wypicie kawy i kontemplację otoczenia. Korčula to miasto narodzin słynnego podróżnika Marco Polo.

5. Split

Split - Miasto portowe nad Morzem Adriatyckim

Miasto portowe nad Morzem Adriatyckim, znane między innymi z Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 1990 r. Jednak to nie hale sportowe są największą atrakcją Splitu. Na głowę biją je ruiny pałacu cesarza Dioklecjana, szczególnie jego podziemia. Warto także odwiedzić pomnik Grgura Nińskiego i dotknąć jego dużego palca. Ponoć przynosi to szczęście.

6. Trogir

Trogir

Nieduże miasteczko leżące w pobliżu Splitu, na pierwszy rzut oka nudne i senne. W rzeczywistości Trogir to bardzo klimatyczne miejsce i warto spędzić tam nawet cały dzień. Nie można nie zwiedzić starówki Trogiru. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i naprawdę jest warta obejrzenia.

7. Szczyt Sveti Jure

Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejsze widoki są ze szczytów. Podobnie jest i w Chorwacji, ze szczytu świętego Jerzego można podziwiać okoliczne miasta i wyspy. Na szczyt można wejść pieszo, ale jeśli ktoś marzy o zastrzyku adrenaliny, powinien spróbować dostać się tam samochodem! Wbrew pozorom śmiałków nie brakuje.

8. Zadar

Do Zadaru warto się udać głównie po to, by zobaczyć Stare Miasto. Wygląda ono dość specyficznie, gdyż stare budynki i budowle przeplatane są nowoczesnymi wieżowcami. Jest to efekt wojny i wyburzenia części zabytków. Mimo to ciągle można tu znaleźć zabytki z okresu kolonii rzymskiej. Na uwagę zasługuje kościół św. Donata oraz katedra św. Anastazji.

9. Šibenik

Miasto wyjątkowe, ponieważ zostało założone przez Chorwatów. Niby nie ma w tym nic dziwnego, skoro jesteśmy w Chorwacji, ale większość tutejszych miast założyli Grecy, Rzymianie i Ilirowie. Tutejsza starówka to prawdziwa gratka dla miłośników zabytków i amatorów klimatycznych fotografii. Na uwagę zasługuje katedra św. Jakuba w całości wzniesiona z kamieni.

10. Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Miejsce, którego nie można przegapić, będąc w pobliżu Šibenika. Zjawiskowe krajobrazy, niezwykłe wodospady, niezwykle żywa zieleń roślin – rośnie tu ponad tysiąc gatunków różnych roślin! Park ten jest też ważnym miejscem na mapach ornitologicznych. Podczas jesiennych migracji ptaków wiele z nich zatrzymuje się właśnie tutaj.

Jeśli planujesz wyjazd do Chorwacji na pewno zainteresują cię promocyjne oferty last minute. Dalmacja jest na wyciągnięcie ręki, bardziej niż myślisz.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?