Brak wpisów
Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.
Google Map niezaładowana
Niestety, nie można załadować Google Maps API.
- Opis
Park Krasińskich – atrakcje
- Pałac Krasińskich (znany także jako Pałac Rzeczypospolitej) – Pałac Barokowy – położony od strony wschodniej parku (obecnie własność Biblioteki Narodowej)
- Barokowa brama wejściowa z XVIII wieku – położona od strony ul. Bohaterów Getta (dawniej ul. Nalewki)
- Wzniesienie z kaskadą, będące zapewne pozostałością Wałów Zygmuntowskich (w rejonie ul. Bohaterów Getta)
- Pomnik granic getta (w rejonie ul. Świętojerskiej)
- Pomnik Bohaterów Monte Cassino (w rejonie ul. Andersa)
- Budynek Arsenału Królewskiego z Państwowym Muzeum Archeologicznym – położony od strony zachodniej parku
- Kamień upamiętniający jedną z pierwszych potyczek podczas powstania listopadowego (w rejonie ul. Andersa)
- Pozostałości fundamentów Pasażu Simonsa z kamieniem upamiętniającym walczący w ruinach tego budynku batalion “Chrobry I” (w rejonie ul. Bohaterów Getta)
- Okazały klomb na osi pałacu
- Nowoczesny plac zabaw dla dzieci
Ogród Krasińskich – Park o charakterze miejskim. Założony w 1676 r. w stylu barokowym, na powierzchni 3,4 hektarów jako cześć założenia pałacowo-ogrodowego. Nazwa ogrodu związana jest z istniejącym pałacem, którego pierwszym właścicielem był referendarz koronny i wojewoda płocki Jan Dobrogost Krasiński herbu Korwin. Do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy ogród w Warszawie. W 1766 roku został udostępniony publiczności i szybko stał się ulubionym miejscem spacerowym warszawiaków. Był wielokrotnie przebudowywany i aranżowany. W latach 1891 – 1895 został przeprojektowany przez Głównego Ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora i do dnia dzisiejszego zachowuje styl krajobrazowy. Po II wojnie światowej został poszerzony i obecnie zajmuje powierzchnię 11,8 hektarów. Najstarsze gatunki drzew znajdujące się w parku Krasińskich, a pochodzące z końca XIX – wieku to: miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski.
Ogród Krasińskich
Ogród Krasińskich przeszedł gruntowną rewaloryzację w latach 2012-2014. Ponowne otwarcie parku Krasińskich nastąpiło w maju 2014 r. Prace rewaloryzacyjne poprzedzone były konkursem architektonicznym, w wyniku którego wybrano koncepcję najlepiej odpowiadająca zaleceniom konserwatorskim. W ramach rewaloryzacji zieleni przeprowadzono m.in.: modernizację stawu, strumienia i kaskady, gospodarkę istniejącą zielenią (posadzono 97 sztuk drzew i ponad 10,5 tysiąca krzewów liściastych i iglastych, rośliny wodne i cebulowe), zastosowano nowe nawierzchnie. Na osi głównej zrekonstruowany został kwietnik dywanowy oraz arabeska, zaprojektowane i wykonane na podstawie materiałów archiwalnych. Powróciły historyczne ławki, stylizowane kosze na śmieci, wygrodzenia parterów kwiatowych. W częściach parku Krasińskich dołączonych w okresie powojennym zamontowano nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, a także tory do gry w boule, urządzenia fitness, stoliki do gier planszowych. Wybudowany został również nowy plac zabaw dla dzieci o pow. 2,2 tys. m2. Teren parku Krasińskich został ogrodzony. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.
- Zdjęcia
- Opinie