Puzzle czyli składanie w całość obrazu

Puzzle czyli składanie w całość obrazu

Gry puzzle to nie tylko forma układania małych części w całość, ale także różnego rodzaju łamigłówki, zagadki, quizy i rebusy wymagające myślenia i koncentracji. Gry te zazwyczaj są ogólnodostępne za pośrednictwem Internetu i można w nie zagrać zupełnie za darmo. Każdy znajdzie coś dla siebie: od malucha po dorosłego.

Układanki puzzle

Pierwsze puzzle powstały już w drugiej połowie XVIII wieku, ich twórcą był John Spilbury – grawer i kartograf pochodzący z Londynu. Gra ta polega na ułożeniu dużego obrazka z wielu, małych fragmentów. Liczba tych elementów może być różna, w zależności od upodobań i umiejętności. Puzzle zazwyczaj wymagają dużo cierpliwości i nakładu czasu. Szacuje się, iż największe seryjnie wytwarzane puzzle składają się z 32 256 elementów. Jednak zazwyczaj spotykamy się z puzzlami od 500 do 2000 elementów i więcej. Puzzle dla dzieci natomiast składają się nawet od 2 elementów i powstają obrazki o bardzo różnych kształtach i rozmiarach.

Ciekawostką może być to, że w 2011 roku 1600 studentów z Wietnamu ułożyło puzzle składające się z 551 332 elementów. Wydarzenie to zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa.

Puzzle dzisiaj

W 2001 roku puzzle pojawiły się także w formie elektronicznej, co sprawiło, że wciąż są bardzo popularne i zainteresowanie nimi nie zmalało. Dostępne są one on-line dla każdego.

Obecnie w dobie Internetu możemy także pobrać specjalny program do tworzenia puzzli, który pozwala nam na wybranie swojego ulubionego wzoru, obrazka czy zdjęcia. Możemy sami określić liczbę elementów, od 4 do 1000, 2000…, w zależności od tego jakiego formatu jest nasz obrazek lub zdjęcie. Dzięki temu zabawa jest ciekawsza i wciąga na dłużej.

Różnego rodzaju sklepy internetowe mają w swojej ofercie puzzle w klasycznej formie, które można łatwo zamówić z dostawą do domu. Serwis Trefl.com, posiada w swoim asortymencie szeroką gammę puzzli w wielu wzorach, o różnej tematyce, np: puzzle ze zwierzętami, krajobrazami, z bajkowymi akcentami itd. Ceny wahają się w zależności od liczby elementów. Na stronie jest możliwośc doboru ceny, liczby elementów, a także określić wiek.

Puzzle 3D

Od paru lat na rynku zabawek dostępne są również puzzle 3D. Jak sama nazwa wskazuje układa się z nich nie płaski obrazek leczy pełny trójwymiarowy model budynku (gdyż to właśnie budynki najczęściej pojawiają się w takich rodzajach puzzli). W zależności od upodobań układającego można układać z klocków wieże Eiffla, rzymskie Colloseum lub też Camp Nou czyli sławetny stadion FC Barcelony. Jest to fajna rozrywka dla całej rodziny lecz nic nie wskazuje na to aby miała ona kiedykolwiek wyprzeć z rynku tradycyjne, płaskie puzzle.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Właśnie odkrywamy nowe miejsca dla dzieci do naszej bazy, ale skrobnij maila, a odpowiemy możliwie najszybciej :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?