Biegunka u małego dziecka. O czym pamiętać, kiedy się pojawi?

Biegunka u małego dziecka. O czym pamiętać, kiedy się pojawi?

Niestety małe dzieci również może spotkać przykra dolegliwość, jaką jest biegunka. To trudny czas dla rodzica, a także dla maluszka. Jak sobie radzić w takiej sytuacji, czy można skrócić i zniwelować zaistniały problem? Oto porady, które powinien znać każdy młody rodzic.

Biegunka poantybiotykowa – co warto o niej wiedzieć?

Luźne stolce mogą być efektem przeprowadzonej antybiotykoterapii. Pojawiają się u około 5-30 proc. osób, które leczone były lekami przeciwdrobnoustrojowymi. Taką reakcję może wywołać każdy dożylny i doustny antybiotyk.

Ryzyko to uzależnione jest również od czasu trwania leczenia oraz wieku i zdrowia pacjenta. Biegunka może wystąpić zarówno w czasie trwania antybiotykoterapii, jak i kilka miesięcy po jej zakończeniu. Dlatego każda tego typu kuracja wymaga intensywnej ochrony probiotycznej. Zazwyczaj zalecane są szczepy o udokumentowanym działaniu, czyli Lactobacillus rhamnosus GG lub Saccharomyces boulardii. Poza tym, jeżeli zastanawiasz się, co na biegunkę u dziecka zastosować, musisz wiedzieć, że bez względu na to, czym została ona wywołana – konieczne jest podawanie elektrolitów.

Nawodnienie organizmu – zadbaj o bezpieczeństwo

Biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Pamiętaj, aby w tym czasie podawać dziecku większe ilości wody i innych płynów, które równocześnie zmniejszą odruch wymiotny. Trzeba jednak uważać z napojami zbyt ciepłymi, ponieważ mogą one nasilić nudności. Kiedy dziecko nie chce przyjmować wody, podawaj mu ją małymi łyżeczkami. Zaleca się także podawanie płynów nawadniających, po to, aby zapobiec utracie elektrolitów. Ich ilość powinna być dostosowana do wagi dziecka.

Właściwa dieta dla maluszka

Zastanawiasz się co na biegunkę u dziecka zastosować? Nie bez znaczenia jest tu odpowiednia dieta. Zazwyczaj zaleca się ograniczenie pewnych produktów, nie należy też zmuszać dziecka do tego, aby jadło wtedy, kiedy nie ma na to ochoty. Ale głodówki również nie są sposobem na skrócenie czasu trwania biegunki.

Warto jednak zrezygnować z potraw bardzo pikantnych oraz wszelkich soków owocowych. Nie zaleca się również produktów tłustych, gazowanych, a ponadto ciężkostrawnych. Odradza się ich stosowania między innymi ze względu na powstające po nich wzdęcia.

Bardzo ważne jest, aby nie zmieniać restrykcyjnie dotychczasowej diety. Zwłaszcza jeżeli jest to dieta składająca się głównie z mleka. Bez względu na to, czy dziecko było karmione piersią czy butelką, nie należy przerywać dotychczasowego sposobu podawania dziecku pokarmu

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?