Dieta i styl życia przyszłej mamy

Dieta i styl życia przyszłej mamy

Prawidłowe żywienie przyszłej mamy to bardzo istotna sprawa. Ma znaczenie dla optymalnego rozwoju dziecka, właściwego przebiegu ciąży i dla zdrowia matki.

Ciąża to okres szczególny. W Twoim życiu pojawia się ktoś nowy i bardzo dla ciebie ważny, o kogo musisz zadbać, zanim… jeszcze ujrzysz go na oczy. Prawidłowe żywienie przyszłej mamy to bardzo istotna sprawa. Ma znaczenie dla optymalnego rozwoju dziecka, właściwego przebiegu ciąży i dla zdrowia matki.

Należy pamiętać, że ciąża to czas „gromadzenia zapasów”, czyli rezerw energii, niektórych witamin i składników mineralnych, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które będą potrzebne w czasie karmienia piersią do wytwarzania pełnowartościowego mleka.

Precz z monotonnią

Dieta przyszłej mamy powinna być jak najbardziej różnorodna, ponieważ pomaga to zapobiegać niedoborom witaminowo-mineralnym, do których w ciąży dość często dochodzi. Zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki pokarmowe jest teraz znacznie większe, choć zapotrzebowanie na energię wzrasta zaledwie o 300 kcal dziennie i to dopiero od drugiego trymestru. Dlatego obalamy mit, że w tym okresie przyszła mama powinna jeść „za dwoje”. Zamiast tego należy przyjąć zasadę jedzenia „dla dwojga”. W praktyce oznacza to, że komponując posiłki powinnaś zwrócić uwagę na to, aby znalazło się w nich: białko, witaminy, składniki mineralne. Nie powinny one jednak dostarczać wiele więcej energii, niż zwykle. Dlatego z poszczególnych grup produktów wybieraj przede wszystkim te, które mają największą wartość odżywczą i jednocześnie stosunkowo mało kalorii. Najłatwiej ocenić to analizując, czy zawierają niewiele tłuszczu i cukru.

Sprawa najwyższej wagi

Czyli ile powinnaś przybrać na wadze. Dobrze pomyśleć o tym aspekcie jeszcze zanim zajdziesz w ciążę, ponieważ istotne jest, aby nie rozpocząć jej z niedowagą. Nadwaga w okresie ciąży również nie jest korzystna – zarówno dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Zbyt niska waga przyszłej mamy może bowiem utrudnić prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli jednak przed zajściem w ciążę nie udało Ci się uniknąć niedoboru masy ciała, jest na to rada – postaraj się przybyć na wadze podczas ciąży trochę więcej, niż zalecają aktualnie lekarze. Wspomoże to odpowiedni rozwój dziecka i osiągnięcie prawidłowej urodzeniowej masy ciała.

Istotne jest jednak, aby przyrost Twojej wagi nie był wynikiem spożywania tzw. pustych kalorii, czyli wysoko przetworzonej żywności zawierającej tłuszcze trans i wiele cukru (ciasta, gotowe słodycze). Lepiej zadbać o włączenie do menu zdrowych przekąsek z ziarnami zbóż (np. ciasteczka owsiane), domowych wypieków z ciemnej mąki, większej ilości świeżych i mrożonych owoców i nabiału.

Podczas ciąży należy wystrzegać się nadmiernego przybywania na wadze nie tylko ze względu na troskę o szybkie odzyskanie smukłej sylwetki po urodzeniu dziecka, ale także po to, by uniknąć nadmiernej wagi u noworodka i związanych z tym ewentualnych trudności podczas porodu. Jest to ważne także dla Twojego zdrowia w przyszłości. Zbędne kilogramy, które pozostaną po ciąży, mogą później przyczynić się do rozwoju nadciśnienia, cukrzycy typu 2, nadmiaru cholesterolu we krwi, a w konsekwencji do chorób układu krążenia.

Jeśli przed ciążą Twoja waga była prawidłowa, podczas ciąży powinnaś przybrać między 11,5 a 16,0 kg.

 

Jeśli miałaś niedowagę zalecany przyrost masy ciała jest nieco większy i wynosi 12,5-18,0 kg.

 

W przypadku nadwagi przed ciążą powinnaś przybyć na wadze mniej, tzn. 7,0-11,5 kg, natomiast w przypadku otyłości powinnaś zadbać, aby nie przytyć więcej niż 6 kg.

Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych związanych z przebiegiem ciąży, powinnaś być aktywna ruchowo. Ważna jest zarówno regularność, jaki forma ćwiczeń. Najlepsze są spacery, marsze, pływanie, niezbyt intensywny taniec, gimnastyka – najlepiej jej specjalna forma przeznaczona dla ciężarnych. Pamiętaj, że z niektórych form aktywności będziesz musiała na czas ciąży zrezygnować np. z dźwigania ciężarów, form ruchu wymagających podskoków, dużego wysiłku, czy intensywnych ćwiczeń mięśni brzucha, gdyż mogą być one niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Najlepiej planować swoją aktywność z lekarzem prowadzącym ciążę w czasie wizyt kontrolnych, aby jak najbardziej sprzyjała Tobie i rosnącemu w łonie maluszkowi.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?