Witamina K1 i K2 – potrzebujemy każdej z nich

Witamina K1 i K2 – potrzebujemy każdej z nich

Witamina K to wciąż jeszcze mało znany większości z nas związek. Wiemy co prawda, że każdemu noworodkowi po urodzeniu należy podać witaminę K w zastrzyku – i najczęściej na tym nasza wiedza się kończy. A przecież witamina K to jedna z najbardziej niedocenianych witamin. Okazuje się bowiem, że witamina K wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu i zapobiega rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych. Pora poznać zatem wszystkie właściwości witaminy K.

Witamina K1 i K2 – czy to to samo?

Najbardziej znane właściwości witaminy K to te dotyczące jej wpływu na krzepliwość krwi. Syntetyzowane w wątrobie czynniki krzepnięcia nie powstaną bez udziału witaminy K. Dzięki temu witamina K zapewnia optymalną krzepliwość krwi, zapobiegając niekontrolowanym krwawieniom. To właśnie dlatego noworodki muszą otrzymać zastrzyk z witaminą K – gdyż rodzą się z fizjologicznym niedoborem witaminy K. Brak suplementacji witaminy K skutkować może rozwojem skazy krwotocznej, która początkowo manifestuje się w postaci krwawiącego kikuta pępowiny oraz krwistych wymiotów czy stolców. W skrajnych przypadkach może prowadzić do krwawień w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, co stanowi stan zagrożenia życia. Z kolei u dorosłych witamina K ogranicza krwawienia po resekcji zęba, przyspiesza gojenie się ran, zapobiega nadmiernemu pękaniu naczynek krwionośnych. Jednak to zapewnia witamina K1 – a my potrzebujemy także witaminy K2.

Witamina K2 to związek o zgoła odmiennych właściwościach niż witamina K1. Witamina K2 oddziałuje na wiele narządów i układów. Najważniejsze właściwości witaminy K2 to:

– regulacja gospodarki wapniowej – wraz z witaminą D3 odpowiada za kumulowanie się tego pierwiastka w tkance kostnej, jednocześnie zapobiegając powstawaniu zwapnień w sercu czy ścianach naczyń krwionośnych

– profilaktyka miażdżycy, nadciśnienia, zawału serca

– spowolnienie zmian neurodegeneracyjnych

– profilaktyka antynowotworowa, zwłaszcza względem raka prostaty, jajnika, okrężnicy czy nerek

– normalizowanie poziomu cholesterolu we krwi

– zwiększenie wrażliwości komórek na działanie insuliny, co stanowi profilaktykę cukrzycy.

Dlaczego musimy suplementować witaminę K2?

Znając wszystkie prozdrowotne właściwości witaminy K2 wiemy już, dlaczego tak ważne jest dostarczenie odpowiednich ilości witaminy K. Za główne źródło wszystkich witamin uznawana jest właściwie zbilansowana dieta – i słusznie, gdyż witaminy przyswajają się najlepiej ze swoich naturalnych źródeł. O ile nie stanowi problemu dostarczenie witaminy K1 wraz z dietą, o tyle w przypadku witaminy K2 sprawa jest bardziej skomplikowana.

Źródła witaminy K1 to produkty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza zielone liście warzyw: sałata, botwinka, szpinak, jarmuż, seler naciowy, natka pietruszki. Inne cenne źródła witaminy K1 to awokado, banany, ziemniaki, pomidory, soja. Znacznie gorzej jest z dostępnością witaminy K2 w diecie – jest ona syntetyzowana wyłącznie przez bakterie fermentujące. Najbogatszym źródłem K2 w diecie jest mało znane w naszej kuchni natto, czyli fermentowane nasiona soi. A z bardziej rodzimych produktów jako źródła witaminy K2 można wymienić kiszonki lub sery dojrzewające. To jednak za mało – dlatego konieczna jest suplementacja witaminy K2.

Gdzie kupić witaminę K2 najwyższej jakości? Przede wszystkim – poszukuj naturalnej witaminy K2, gdyż syntetyczne analogi cechują się niewielką bioprzyswajalnością. Warto ponadto sięgnąć po preparat złożony – uzupełniony o działającą synergistycznie witaminę D3. Taki suplement diety znajdziesz w ofercie marki Cheers, produkującej wyłącznie preparaty jakości premium. Witamina D3+K2 Cheers jest całkowicie wolna od syntetycznych dodatków, może być stosowana przez wegetarian i wegan, a wysokie dawki doskonale przyswajalnych witamin zapewniają skuteczne wsparcie całego organizmu.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?