Problemy skórne u niemowląt – jak radzić sobie z wrażliwą skórą naszych pociech?

Problemy skórne u niemowląt - jak radzić sobie z wrażliwą skórą naszych pociech

Skóra małych dzieci, a tym bardziej niemowlaków jest niezmiernie delikatna i bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju bodźce. Współczesny świat ma nam do zaoferowania coraz więcej zanieczyszczeń – powszechnie znajdują się one zarówno w powietrzu, które wdychamy jak i w wodzie pitnej, o pożywieniu nawet nie wspominając. Skutkiem takiego stanu rzeczy są coraz powszechniejsze alergie skórne, które w dużej mierze dotyczą małych dzieci i niemowlaków. Jeżeli u niemowlaka pojawia się nietypowa wysypka lub zaczerwienienie skórne, to może to być pierwsza przesłanka egzemy.

Objawy egzemy skórnej u niemowląt

Egzema u niemowląt, początkowo zaczyna się bardzo niewinnie. Maluch ma po prostu zaczerwienione policzki, tak jakby miał rumieńce od rześkiego powietrza. Stopniowo zmiany skórne się coraz bardziej rozprzestrzeniają i pogłębiają. Wysypka obejmuje już nie tylko twarz niemowlaka, ale także miejsca takie jak kolana czy łokcie. Można również zauważyć zmiany w zachowaniu dziecka. Z czasem staje się ono coraz bardziej marudnie i niespokojne. Sytuacja taka powodowana jest świądem wysypki, maluch próbując się drapać roznosi ją coraz bardziej po całym ciele.

Przyczyny powstawania egzemy

Wśród czynników wywołujących tę jednostkę chorobową można wymienić skłonności genetyczne, a także alergie – pokarmowe lub kontaktowe. Wypryski skórne pojawiają się bezpośrednio po tym, jak maluch ma kontakt z uczulającym alergenem. Często jest trudno stwierdzić co uczula – może to być bowiem jakaś substancja znajdująca się w pożywieniu lub w pokarmie. Pozytywny aspekt jest taki, że zdecydowana większość dzieci wyrasta z egzemy, co nie oznacza jednak tego, że nie trzeba się zupełnie przejmować tym schorzeniem i łagodzić jego skutków.

Leczenie egzemy u małych dzieci

Leczenie egzemy u niemowlaków i małych dzieci polega przede wszystkim na próbie ukojenia świądu i wyeliminowaniu zmian skórnych. Doraźnie można stosować leki oparte na kortykosteroidach, oczywiście wyłącznie pod czujnym okiem lekarza pediatry. Istotne jest również utrzymywanie higieny i stosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do wrażliwej skóry małego dziecka. Warto także regularnie podcinać maluchowi paznokcie, taka by nie mógł on rozdrapywać krostek i doprowadzać do wtórnego zakażenia.

Jak zapobiegać wypryskom skórnym?

Oprócz doraźnego leczenie objawów jakie powoduje egzema istotne jest również działanie profilaktyczne. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że o wiele lepiej jest zapobiegać wszelakim schorzeniom, niż później walczyć z ich skutkami. Najlepszym sposobem na ograniczenie wyprysków skórnych jest o ile to możliwe wyeliminowanie możliwości kontaktu malucha z alergenem. Do najpowszechniejszych działań można w tym przypadku zaliczyć zmianę codziennego jadłospisu niemowlaka lub też wymianę proszku lub płynu do prania. Ważna jest obserwacja malucha, co pomaga w ustaleniu przyczyny występowania wysypki. Wyeliminowanie z otoczenia alergenu jest najskuteczniejszym sposobem walk z uciążliwą i często nawracającą egzemą.

Źródło: http://febumed.pl/jak-leczyc-skore-niemowlecia-z-egzema/

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?