Jesteś nauczycielem? Bądź na bieżąco!

Jesteś nauczycielem? Bądź na bieżąco!

Jednym z wymogów pracy w zawodzie nauczyciela jest znajomość aktualnie obowiązujących przepisów związanych z edukacją. Nie chodzi o recytację ustaw z pamięci, jednak od przedstawicieli zawodu nauczycielskiego oczekuje się pewnej orientacji w podstawach prawnych wykonywanej przez nich pracy. Obecnie zresztą jest to burzliwy obszar. Od kilkunastu lat szkolnictwo w Polsce podlega praktycznie bezustannym zmianom i przeobrażeniom. Kolejne ustawy, nowelizacje i reformy, zmieniają kształt polskiej edukacji. Jeżeli jest to wykonywany przez nas zawód, dobrze jest mieć rękę na pulsie.

Po pierwsze – sięgaj do źródła

Wszelkie akty prawne ustalane przez rząd są publiczne i udostępniane obywatelom na rządowej stronie internetowej. Tam znajdziemy ustawy w pełnym brzmieniu i nie będziemy musieli żywić wątpliwości, co do ich prawdziwości. Ciężko jednak wyrobić sobie nawyk zaglądania na stronę rządu, czy czytania ustaw do poduszki – to raczej mało dla kogo jest pasjonujące. Dlatego istnieje szereg portali, które przekazują te same treści w przystępniejszy sposób.

Internet – zawsze do usług

Jeśli szukamy treści dotyczących przepisów prawnych regulujących szkolnictwo, znajdziemy je na przykład w miejscu takim, jak dobry portal edukacyjny. Zaglądając regularnie na tego typu serwis, możemy mieć pewność, że nie przegapimy informacji o ważnych zmianach w prawie, dotyczących edukacji. Doniesienia o takiej tematyce przewijają się oczywiście również przez ogólnotematyczne media, takie jak na przykład portale informacyjne. Jednak bardzo często giną wśród wielu innych wiadomości z kraju i ze świata i obserwując jedynie takie portale, możemy nie zauważyć istotnego dla nas komunikatu.

Facebook, czyli przyjemne z pożytecznym

Media społecznościowe zwykle kojarzą się ze zdjęciami z wakacji lub wrzucaniem zabawnych memów. To, co wyświetla się na naszym facebook’owym feedzie zależy jednak od nas. Nie musimy obserwować wszystkich, bliskich i dalszych znajomych, zwłaszcza, jeśli nie ciekawią nas publikowane przez nich treści. Zamiast tablicy rodzinnych i koleżeńskich ogłoszeń, możemy sobie uczynić z facebooka tablicę z inspiracjami, z wiadomościami, z rozrywką lub z czym tylko chcemy.  Podobne treści jak portal edukacyjny, oferuje na facebook’u wiele profili związanych z zawodem nauczyciela. Wystarczy tylko je wyszukać i dodać do ulubionych lub rozpocząć obserwowanie.

Fora tematyczne, czyli nauczyciele nauczycielom

W prawnych i przepisowych zawiłościach nietrudno jest się pogubić. Pocieszeniem zawsze pozostaje fakt, że w Polsce w zawodzie nauczyciela pracuje kilkaset tysięcy osób. Pewnie zatem nie jesteśmy jedynymi, którzy zmagają się z jakimś niezrozumiałym prawnym zagadnieniem. Zawsze w każdym razie warto zapytać i poszukać pomocy wśród zawodowej braci. Jeśli grono pedagogiczne z naszej szkoły bezradnie rozkłada ręce, zostają nam fora dla nauczycieli, gdzie z dużym prawdopodobieństwem otrzymamy potrzebne nam informacje.

O zapoznaniu się z najważniejszymi przepisami pamiętaj zwłaszcza w sytuacji, gdy szykujesz się do awansu zawodowego.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?