Czym jest USG piersi?

Czym jest USG piersi?

Obserwacja piersi i regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym, to skuteczny sposób na wczesne wykrycie wszelkich zmian w tym obrębie ciała. Mammografia i USG piersi należą do najważniejszych badań, umożliwiających wykrycie nawet bardzo niewielkich guzków. Szybkie wdrożenie leczenia może uratować zdrowie, a nawet życie kobiet. W razie wątpliwości badanie USG można wielokrotnie powtórzyć bez żadnych skutków ubocznych, co nie jest możliwe na przykład przy zastosowaniu prześwietlenia promieniami Rentgena.

Codzienna obserwacja piersi i wykonywanie badań palpacyjnych, pozwolą na dostrzeżenie niepokojących objawów. Czasem obawy kobiety budzą powiększone węzły pachwowe, chociaż przyczyną może być podrażnienie skóry, występujące na przykład w następstwie golenia pach.

Kiedy poddać się badaniu?

Guzki wyczuwalne pod palcami są bezwzględnym wskazaniem do zgłoszenia się na badanie. Inne objawy to ból piersi, a także wydzielina z brodawki. Pierś może zmienić rozmiar, wokół brodawek pojawi się  zaczerwienienie, skóra staje się przebarwiona, a węzły chłonne pod pachami powiększone. Zmiany mogą pojawić się również w sytuacji, gdy kobieta stosuje hormonalną terapię zastępczą. Zauważenie zmian w wyglądzie sutków oraz wyczucie guzków, to wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego.

Kobiety w wieku od 18 – 50 lat powinny przebadać się , wykonując USG piersi co dwa lata. Powyżej 50. roku życia – korzystniejsze będą badania mammograficzne.

Na czym polega badanie USG?

Wykonanie USG piersi oznacza poddanie się badaniu za pomocą ultradźwięków. Najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, chociaż nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzenia w innym momencie. Badaniu może bez obaw poddać się kobieta w ciąży, ponieważ jest ono nieszkodliwe, zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Badanie jest bezbolesne i trwa około piętnastu minut. Na początku wizyty lekarz diagnostyk ustali, na co uskarża się pacjentka, po czym przystąpi do przeprowadzenia USG piersi. W jego trakcie kobieta ułożona jest na wznak, z odkrytymi piersiami, z ręką podłożoną pod głowę.  Badanie polega na sprawdzeniu piersi, za pomocą głowicy aparatu USG, połączonej z komputerem. Sutki posmarowane są żelem, ułatwiającym przewodzenie fal. Uzyskany obraz ultrasonograficzny pojawia się na ekranie komputera. Badanie pozwala szczegółowo rozpoznać zmiany w piersiach, w dołach pach, a także sprawdzić przewody mlekowe i ustalić miejsca zwapnień.

Bezpośrednio po USG piersi pacjentka ma możliwość zapoznania się z wynikami badania. Uzyskuje informację o rodzaju wykrytych zmian, konieczności przeprowadzenia badania kontrolnego lub – w trybie pilnym, zgłoszenia się na leczenie. O konieczności ewentualnego  przeprowadzenia biopsji, decyduje lekarz ginekolog, chirurg oraz radiolog.

Wynik USG,  przekazany badanej pacjentce, posłuży w leczeniu lub będzie stanowił materiał porównawczy przy kolejnym badaniu.

Jak odczytać opis badania USG?

W opisach badania USG sutków stosowane są kategorie zmian, według systemu BI-RADS, wykorzystywanego również w mammografii. Zawierają one ocenę, opis zmiany oraz wnioski i zalecenia dalszego postępowania. Badanie USG oceniane jest w skali sześciostopniowej. System służy lekarzom do dokładnego określenia wykrytych zmian. Jednak kobiety, które otrzymały wynik swojego badania, często odczuwają psychiczny dyskomfort, nie wiedząc, co ono oznacza.

Zatem podsumowując rozważania na temat konieczności wykonywania badań USG piersi, poniżej przedstawiamy krótki opis stosowanych oznaczeń:

  • ocena „0” – oznacza konieczność wykonania dokładniejszych badań
  • wynik „1” – to prawidłowy obraz piersi, oznaczający, że nie ma potrzeby przeprowadzania dalszej diagnostyki
  • ocena „2” – to istnienie łagodnych zmian, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie wymagają dalszych badań
  • wynik „3” oznacza zmianę, najprawdopodobniej bez skutków zdrowotnych, jednak kobieta powinna wykonać kontrolne badania za pół roku, a także badania dodatkowe
  • wynik „4” – podejrzenie o wystąpienie złośliwych zmian w piersiach, na poziomie od 2% do 95%, wymaga badań weryfikacyjnych i podjęcia dalszego leczenia
  • poziom „5” – wykrycie zmian o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości, na poziomie 95% i więcej. W razie takiej opinii konieczne są badania weryfikacyjne i podjęcie leczenia
  • ocena „6” oznacza wystąpienie nowotworu, potwierdzonego przez badania weryfikacyjne.

USG piersi jest nieinwazyjnym badaniem, które precyzyjnie wykrywa zmiany w tym obrębie ciała. Systematyczna samokontrola jest ważna, jednak bywa, iż badanie USG staje się koniecznością. Wówczas jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania występującego problemu. Tym bardziej, że wykrycie zmian w początkowym ich stadium, daje możliwość całkowitego wyleczenia. Zatem dbając o własne życie i zdrowie należy systematycznie poddawać się tego typu badaniom.

Źródło: GabinetUSG.com.pl

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?