Czym są skoki rozwojowe u maluszka? Zobacz

Czym są skoki rozwojowe u maluszka?

Jeszcze kilka dni temu Twoje dziecko było niczym aniołek, a teraz zmieniło się nie do poznania? Do tej pory było radosne i roześmiane, a obecnie jest marudne i trudno je uspokoić? Chociaż przyczyny takiego stanu mogą być różne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmiany w zachowaniu wynikają ze skoków rozwojowych. Dowiedz się, na czym one polegają i jak je rozpoznać.

Już od pierwszych dni Twoje dziecko dynamicznie się rozwija. Wyraźne zmiany zachodzą w dużej mierze w mózgu i układzie nerwowym, w efekcie czego maluch zaczyna coraz bardziej odczuwać dochodzące zewsząd bodźce.  Intensywność i natłok wrażeń może być powodem dość silnego stresu, a co za tym idzie – wywoływać niepokój u dziecka. Do tego dochodzi fakt, że układ nerwowy nie rozwija się płynnie, lecz skokowo. W rezultacie zmiany w zachowaniu dziecka również zachodzą etapami.

10 skoków rozwojowych

Skoki rozwojowe to cykle, podczas których „włączane” są kolejne zwoje nerwowe. Każdy taki skok sprawia, że mózg zdobywa następne umiejętności.

Wszystkich skoków rozwojowych jest dziesięć, z czego siedem zachodzi w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka. Pierwszy skok występuje mniej więcej około 5 tygodnia życia niemowlęcia, zaś ostatni – około 20 miesiąca życia.

Szczególnie istotne i najbardziej zauważalne są skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka:

  • skok 1 (ok. 5 tygodnia) – wrażenia
  • skok 2 (ok. 7-9 tygodnia) – wzory
  • skok 3 (ok. 11-12 tygodnia) – niuanse
  • skok 4 (ok. 14-19 tygodnia) – wydarzenia
  • skok 5 (ok. 22-26 tygodnia) – relacje i lęk separacyjny
  • skok 6 (ok. 33-37 tygodnia) – kategorie
  • skok 7 (ok. 41-48 tygodnia) – sekwencje

Wiedza rodziców dotyczącą występowania skoków rozwojowych pozwala dziecku dokonać jeszcze większych postępów. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, np. stopniowo dawkować bodźce ok. 5 tygodnia życia, kłaść malucha na brzuchu jak najczęściej, urozmaicać zabawę, zachęcać do aktywności, itp.

Jak rozpoznać skoki rozwojowe?

Zwiastunem skoków rozwojowych może być niejako „uwstecznienie się” dziecka. Rodzice często mają wrażenie, że niemowlę cofnęło się w rozwoju – nie jest w stanie wykonać tych czynności, które wydawały się być opanowane do perfekcji.

Skoki rozwojowe dają też wiele innych charakterystycznych objawów. Zalicza się do nich m.in.:

  • trudności w zasypianiu
  • niespokojny sen
  • gorszy apetyt
  • zwiększona potrzeba bliskości
  • częstszy i głośniejszy płacz
  • ataki złości, które trudniej wyciszyć.

Symptomy te pojawiają się okresowo i trwają kilka (do kilkunastu) dni. Zaś po zakończeniu skoku rozwojowego zauważalne są nowe umiejętności dziecka.

Pamiętaj, że każde niemowlę rozwija się we własnym tempie, zaś harmonogram skoków rozwojowych jest tylko orientacyjną wskazówką. Jeżeli więc zauważysz, że Twoje dziecko w ostatnim czasie jest bardzo marudne, nie złość się – przeczekaj. Bądź wyrozumiała, ponieważ zdobywanie kolejnych „kroków milowych” dla malucha jest ogromnym wyzwaniem.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?