Ciąża miesiąc po miesiącu – II trymestr

Ciąża miesiąc po miesiącu - II trymestr

Twoim znajomi na pewno zauważą, że wyglądasz kwitnąco i pozazdroszczą Ci pięknej cery i lśniących włosów. Przed Tobą najprzyjemniejszy okres ciąży. Brzuch zacznie się zaokrąglać, będziesz pełna pozytywnej energii i siły. Twoje dziecko ma już wykształtowane kończyny oraz narządy wewnętrzne. Na głowie zaczynają mu rosnąć pierwsze włosy, potrafi otwierać powieki, często ssie kciuk. Zaczynasz odczuwać ruchy swojego maleństwa, które pod koniec drugiego trymestru waży około 1kg i ma około 30 cm długości.

Czwarty miesiąc ciąży

Jak się rozwija dziecko?

Wszystkie narządy maleństwa funkcjonują już samodzielnie, ale nadal nie potrafi ono żyć poza Twoim organizmem. Jego skóra staje się różowa i jest pokryta delikatnym meszkiem płodowym.
Na głowie wyrastają pierwsze włoski, a na palcach u nóg – paznokcie. Kształtują się usta, język i gardło oraz rozwijają się struny głosowe. Wydłuża się tułów, przez co głowa staje się proporcjonalnie mniejsza.
W mózgu rozwijają się liczne połączenia nerwowe, a kora mózgowa staje się pofałdowana. Tkanka chrzęstna zaczyna kostnieć. Serduszko bije trochę szybciej niż Twoje. Dziecko potrafi już ssać kciuk. Jest bardzo aktywne i wrażliwe na odgłosy dochodzące z zewnątrz. Pod koniec 4. miesiąca ciąży dziecko mierzy około 15 cm i waży około 150 g.

Co się dzieje z Tobą?

Jeszcze bardziej zaokrągliłaś się na biodrach i pośladkach, więc już wyraźnie widać, że jesteś w ciąży. Twoja macica coraz bardziej się rozciąga, by pomieścić szybko rosnące dziecko, łożysko i płyn owodniowy. Nudności prawie całkowicie ustępują, rzadziej też wymiotujesz. Odzyskujesz apetyt.
Zaczynają jednak dokuczać ci zaparcia, które przyczyniają się do powstawania hemoroidów – żylaków odbytu. Mogą też pojawić się krwawienia z nosa i dziąseł (są one teraz rozpulchnione) oraz obrzęki nóg. Piersi, choć stale powiększają się, nie są już tak wrażliwe, jak w 1. trymestrze ciąży.
Czujesz teraz przypływ energii i odzyskujesz dobry humor. Chętnie spotykasz się z przyjaciółmi i dzielisz się z nimi swoim szczęściem.

Nasze rady

Aby zmniejszyć zaparcia, sięgaj po produkty bogate w błonnik: otręby, warzywa, owoce, pieczywo razowe, jogurty z ziarnami i kasze, pij około 2 litrów płynów (od czasu do czasu przygotuj sobie wywar z suszonych śliwek), a także spaceruj i gimnastykuj się, oczywiście o ile lekarz Ci na to pozwala.

Zacznij kontrolować swoją wagę. Aby zbyt dużo nie przytyć, jedz pięć niedużych, ale dobrze skomponowanych posiłków dziennie, pij dużo wody, ruszaj się, np. spaceruj, pływaj lub uprawiaj jogę.

Piąty miesiąc ciąży

Jak się rozwija dziecko?

Maleństwo wciąż ma zamknięte powieki, ale potrafi już poruszać gałkami ocznymi. Na główce wyrastają mu kolejne włoski, a na twarzy – rzęsy i brwi. Na klatce piersiowej pojawiają się brodawki sutkowe. Jego gruczoły łojowe zaczynają wydzielać tzw. maź płodową – jest ona biaława i tłusta.
U chłopców jądra zaczynają zstępować do moszny. Kończyny dziecka stają się coraz dłuższe i sprawniejsze. Maluch bez problemu fika koziołki i kopie.
Często też dotyka swojej twarzy, wkłada kciuk do buzi i ssie go, głaszcze swoje nóżki i rączki. W 5. miesiącu ciąży dziecko ma już rozwinięte zmysły: smaku, słuchu, powonienia, wzroku i dotyku.
W jelitach zaczyna gromadzić się smółka, czyli pierwsze odchody. Pod koniec 5. miesiąca ciąży dziecko mierzy około 25 cm i waży około 300 g.

Co się dzieje z Tobą?

Na skutek przybierania na wadze pocisz się szybciej niż zwykle. Z piersi od czasu do czasu sączy się siara – pierwsze pożywienie Twojego dziecka, a gruczoły Mongomery’ego, które znajdują się na otoczkach brodawek sutkowych, zaczynają produkować substancję nawilżającą. Będzie ona chroniła sutki w czasie karmienia piersią. Zachodzą zmiany w zabarwieniu skóry. Znamiona, otoczki brodawek sutkowych i piegi ciemnieją, a na brzuchu pojawia się charakterystyczna brązowa linia – biegnie ona od spojenia łonowego ku górze.
Szczyt macicy znajduje się w okolicy pępka. Możesz mieć kurcze nóg (najczęściej w nocy), obrzęki kostek, krwawienia z dziąseł i nosa. Świetnie wyglądasz. Masz lśniące i gęste włosy oraz mocne, zdrowe paznokcie – to zasługa wzmożonego tempa przemiany materii i działania hormonów.
Silniej niż zwykle odczuwasz popęd płciowy i łatwiej osiągasz orgazm. Możesz już wyczuwać ruchy dziecka. To sprawia Ci wiele radości.

Nasze rady

Unikaj ostrego słońca, bo może ono spowodować powstanie tzw. ostudy – rozległego przebarwienia na twarzy w kształcie motyla.
Jeśli krwawią Ci dziąsła, zmień szczoteczkę do zębów na bardziej miękką i używaj płynów do płukania ust.
Kurcze mięśni nóg będą łagodniejsze, a nawet przestaną Ci dokuczać, jeśli wzbogacisz swoją dietę w wapń, potas i magnez. Najwięcej znajdziesz ich w owocach, warzywach i sokach.

Szósty miesiąc ciąży

Jak się rozwija dziecko?

Otwierają się powieki. Maleństwo potrafi już mrugać i wodzić wzrokiem. Jego kończyny znacznie się wydłużają, a kości gromadzą duże ilości składników mineralnych. Skóra nadal jest pomarszczona i czerwona, ale już nie tak przezroczysta jak dotychczas. Tworzą się w niej gruczoły potowe.

Bardzo szybko rozwija się mózg, a w płucach powstają pęcherzyki i naczynia krwionośne. Kręgosłup jest już dość mocny. Maluszek nabiera ciałka i przez to staje się pulchniejszy. Ma własny rytm snu i czuwania. Jest coraz bardziej świadomy oraz wrażliwy na ruchy i dźwięki. Rozpoznaje, które dochodzą ze świata zewnętrznego, a które z Twojego ciała.
Intensywnie się rusza: wierci się i fika koziołki. Potrafi już zaciskać dłonie w piąstki i chwytać się za stopy. Pod koniec 6. miesiąca ciąży dziecko mierzy około 30 cm i waży około 1000 g.

Co się dzieje z Tobą?

Coraz częściej dokuczają Ci niestrawność, zgaga i zadyszka. Mogą też pojawić się bóle pleców, kręgosłupa, rozstępy i świąd skóry na brzuchu – to dlatego, że w tym miejscu jest ona wyjątkowo mocno napięta i cały czas się rozciąga.
Bardzo wyraźnie czujesz ruchy dziecka – bywają one bolesne. Twoje piersi nadal się powiększają. Masz już dość duży brzuch i ważysz około 5 kilogramów więcej niż przed ciążą, z czego około 1 kg przypada na dziecko.
To sprawia, że czujesz się nieco ociężała i zaczynasz mieć trudności z wykonywaniem niektórych codziennych czynności. Możesz mieć problemy z pamięcią i koncentracją, ale jesteś radośniejsza i spokojniejsza.

Nasze rady

Jeśli dokucza Ci zgaga, nie jedz fasoli, kapusty, słodyczy, pikantnych i tłustych potraw, ani nie pij napojów gazowanych. Posiłki spożywaj powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Przez pół godziny po jedzeniu nie kładź się na plecach.
Aby złagodzić świąd skóry na brzuchu, 2 razy dziennie stosuj mleczka nawilżające do ciała albo preparaty na rozstępy. Pij też dużo niegazowanej wody mineralnej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?